שירותים חדשים – יכולות חדשות

שירותים חדשים – יכולות חדשות 2018-02-11T14:34:21+02:00

לאחרונה חברת ‘מפה’ החלה בביצוע הטמעה עמוקה יותר של טכנולוגיית שרת המפות  SERVER  ARCGIS של חברת ESRI. במסגרת זו, התמקצעה חברת מפה ביכולות הכלי הכוללות בין היתר web services, apps web maps, feature services ועוד.

חברת מפה שמה לה לדגש את עקרון הפשטות והמקצועיות בעת פיתוח יכולות אלו, כלומר מצד הלקוחות שלנו נדרש מאמץ מינימלי באימוץ טכנולוגי בעת ההתממשקות לשירותים החדשים של חברת ‘מפה’. השימוש בשירותים הללו מהווה אלמנט משלים ליכולות הדרושות ללקוח, כיום לדוגמה, לקוח יכול לשמור אצלו חלק מהמידע הגיאוגרפי ולהשתמש בשירותים החדשים של חברת מפה כשירות משלים.

‘מפה’ באמצעות צוות מקצועי ומנוסה מלווה את הלקוח בתהליך הקליטה והאימוץ של הטכנולוגיה, עד להשגת התוצאה הרצויה, אצלו.

להלן תיאור של חלק מהיכולות החדשות אותם הטמיעה ואימצה חברת מפה, אשר יכולות לתת לכם, הקוראים, מענה לצורך קיים או עתידי אותו תרצו ליישם:

Web services:

שירותי הענן (Web Services) של חברת ‘מפה’ עובדים מול שרת המפות החדש של חברת ‘מפה’ העושה שימוש במפות העדכניות ביותר שיש. חברת מפה עמלה רבות כדי שהשירותים המוצעים בענן יתנו מענה לכל צורך וצורך של לקוחותיה הרבים. אל השירותים ניתן להתממשק בקלות ובמהירות והם זמינים 24/7 לשירותכם.

שירות גיאוקוד

שירות הגיאוקוד (Geocode) מאפשר שליחת כתובת מכל סוג (מספר בית, שכונה, עיר ועוד), נקודת עניין (מבנה ציבור, חוף רחצה, גינה ועוד) אל שרת הגיאוקוד של חברת ‘מפה’ ולקבל חזרה קואורדינאטה של המיקום המבוקש. שירות הגיאוקוד עובד גם עבור קבוצה של כתובות אשר יכולה להישלח כרשימה שמקבלת מיקום מתאים לכל אחת מהכתובות. בנוסף מתקבל חיווי על מקרים בהם הגיאוקוד לא הצליח ומאפשר לשולח הבקשה לתקן / לשלוח שוב את אותה הרשימה.

שירות ריברס גיאוקוד

שירות ריברס גיאוקוד (Reverse Geocode) מאפשר שליחת קוארדינטה, וקבלת הכתובת הקרובה ביותר למיקום זה. השירות פועל ברשת קואורדינאטות כדורית המתאים במיוחד לשימוש מול מכשירים ניידים המקבלים את המיקומים ממכשיר ה GPS המצוי בהם. כך למשל מכשיר סלולרי המזהה את מיקומו מאפשר פענוח בזמן אמת של הכתובת בה הוא נמצא. פעולת קבלת המיקום מבוצעת על ידי שליחת הקואורדינאטות אל שרת ריברס גיאוקוד של ‘מפה’ ומענה של השרת מהי הכתובת. את הכתובת ניתן לשלוח על פי הגדרה מראש או אל משתמש המכשיר או ליעד אחר דוגמת מרכז בקרה או צד שלישי שרוצה לתחקר מה מיקום המכשיר בזמן אמת.

פעולת ריברס הגיאוקוד יכולה להיות מבוצעת גם בדיעבד – כלומר המכשיר יכול לאגור מספר רב של נקודות קואורדינאטה ובבת אחת לשלוח את כולם לשרת וקבלת התוצאה של מהן אותן הכתובות.

בהתאם לצורך ניתן גם להפעיל שירותים משלימים בשרת דוגמת:

  • איתור נקודת עניין מכל סוג, הקרובה ביותר – למשל תחנת דלק, מסעדה, אטרקציה תיירותית ועוד
  • גיאופנסינג (GEO Fancying) – פעולה משלימה אותה ניתן לבצע ושבמסגרתה מופעל שירות זיהוי מיקום בתוך תחום שהוגדר מראש, לדוגמה – ילד העושה שימוש במכשיר סלולרי. ההורה יכול להגדיר תחום (למשל בית הספר), וכאשר הילד יוצא מתחום זה, נשלחת אל ההורה התראה.
  • ניהול צי רכב / צי עובדים – שירות מורכב בפני עצמו אך מתבצע בין השאר על ידי זיהוי מיקום של מכשיר הקצה.

שירות טייל סרוויס ((Tile Service

בשרת המפות החדש של חברת ‘מפה’, בוצעה השקעה קרטוגראפית גדולה כדי להביא את תצוגת המפות לתצורה שטרם נראתה כמותה בישראל. הוויזואליזציה החדשנית של המפות מאפשרת חוויית שימוש טובה יותר למשתמש, שכן הן לא רק מרשימות יותר כשכבת רקע בכל יישום, אלא גם מעבירות טוב יותר את המידע הגיאוגרפי הרב הכלול בהן.

שירות הטייל סרוויס של ‘מפה’ כולל:

  • מפות עירונית, בעברית, אנגלית וערבית.
  • מפות טופוגרפיות.
  • תצלומי אוויר.
  • מפות משולבות עם תצלומי האוויר.

השירות זמין בכל הפלטפורמות – ווב, מובייל, טאבלט ואחרים.

שירות תיקוני הקלדה באמצעות שמות חלופיים

שירות תיקוני ההקלדה, של ‘מפה’, מאפשר ביצוע תיקון בכתובות עם שגיאות נפוצות אשר קיימות אצל הלקוח. לצורך הפעלת השירות מתממשק הלקוח אל השירות ושולח כתובת בודדת או רשימה של כתובות, אשר עוברות בשרת תהליך תקנון והחלפה לצורת הכתיבה התקינה והמקובלת של אותה הכתובת. במסגרת השירות מבוצעת וולידציה (אימות) של הכתובת שנשלחה בהתאם למאגר ‘מפה’ המעודכן, ומועבר משוב המציין כי הכתובת תקינה.

שירות תכנון מסלול נסיעה – פשוט או מורכב

שירות תכנון מסלול הנסיעה מתבצע על ידי שליחת שתי נקודות – מוצא ויעד, ובמענה השרת מתקבל תוואי הנסיעה בצרוף הנחיות הנסיעה. את המסלול ניתן לקבל בצורה דינאמית – כלומר חיבור לשרת המפות והצגת תוואי הנסיעה בו, כולל סיפור הדרך לצידו. אפשרות נוספת היא קבלה סטטית של צילומי מסך (כתמונה) של המסלול המוצג בצירוף סיפור הדרך. כמו כן ניתן לקבל את מרחק הנסיעה, הזמן המוערך לביצוע המסלול, מהירויות הנסיעה המותרות לאורך קטעי הכביש ועוד.

השירות כולל יכולת לבחור בין מסלול מהיר, קצר או ברגל.

מסלול רב נקודות – ניתן לבצע במסגרת מסלול הנסיעה גם ניווט רב יעדי, כלומר לשלוח מספר נקודות בהן יש לעבור במסגרת מסלול הנסיעה, ולקבל את התוואי המומלץ לנסיעה ביניהן.

כמו כן ניתן לשלב גם את המאגר הטופוגרפי של ‘מפה’ ובאמצעותו לקבל מסלול נסיעה גם בכביש וגם בשטח.

שירות מידע דינמי

במסגרת שרת המיפוי, אנו כוללים גם מידעים דינמיים, היכולים לשמש אתכם לצרכים שונים. המידע הדינמי משתנה בתדירות ומאפשר לקחת בחשבון שינויים המשפיעים על תנאי הדרך, כל העת. אל השירותים הדינמיים ניתן להתממשק בהתאם לצורך. כמו כן אנו יכולים להוסיף מידע דינמי נוסף על פי דרישת הלקוחות ובהתאם למקורות המידע שיכולים להזין אותם.

דוגמאות לשירותים דינמיים שכבר קיימים בשרת המיפוי:
מזג אוויר – מידע זה מתעדכן במצב מזג האוויר בזמן אמת במיקום מסוים.

מכמונות מהירות – בשרת קיימת אפשרות לקבל בזמן אמת את מקומי מכמונות המהירות ומידע אודות מיקום מארבי המשטרה.

TDR –  מידע שנאסף בחברת ‘מפה’ מזה זמן, וכעת יכול לבוא לידי ביטוי תחת שירות זה. המידע שכאן כולל פתיחות וסגירות של כבישים לפי זמן, למשל לצורך עבודות ברשות מקומית. מידע נוסף הוא איסורי פניה/נסיעה בפרקי זמן, למשל איסור פניה משעה 7:00 עד ל 8:00 בבוקר ועוד.

עומסי תנועה – הצגת מצב התנועה בזמן אמת על גבי המפה.

שירות תמונות מבוססות מיקום

כיום רוב מכשירי הטלפון הסלולריים החכמים, וגם חלק מהמצלמות הדיגיטליות כוללות את המיקום שבו צולמה התמונה. שירות זה מאפשר למקם תמונות להם קיים מיקום, במקום שבו הם נלקחו. בצורה זו ניתן לעשות שימוש בארכיון תמונות ו/או בתמונות שמצולמות בזמן אמת ולאתר כך את מיקומם על גבי המפה.

נגישות