GIS בישראל

GIS בישראל 2018-02-11T14:06:14+02:00

המונח GIS (הקיצור של Geographic Information System) צמח בראשיתו כשילוב של מדע הגיאוגרפיה ומדע המחשבים. GIS מאפשר בקלות ליישם מונחים שצמחו בתוך מדע הגיאוגרפיה כמו ניתוח מרחבי, תאוריות מיקום שונות או מפות נושאיות. כיום היישומים של GIS משויכים לתחום החדש העונה לשם טכנולוגיית המידע (InformationTechnology). נקודת המבט של מדע הגיאוגרפיה היא שלמרבית המידע האנושי בעולם יש הקשר מרחבי. הטכנולוגיה של GIS מאפשרת להתייחס לנתונים שונים בהקשר מרחבי ולעמוד על היחס בין הנתונים השונים. זוהי טכנולוגיה המשלבת בין מפות מתוחכמות ונתונים מגוונים נוספים, המופיעים כשכבות מידע במאגר. נתונים אלה יכולים להיות, למשל, מיקומו של כל כספומט בארץ, כל בנק, כל בית ספר, כל רמזור, כל מרכז רפואי, כל בית קולנוע, כל בית מלון, כל אתר היסטורי וכו’. ממאגר זה ניתן לעשות חיתוכים ולקבל אינפורמציה רלוונטית על גבי מפה. מכאן נובעת עוצמתה של הטכנולוגיה הזאת, היא מאפשרת למתבונן לראות מגוון של תהליכים, לצפות שינויים בשטח ולבדוק את כוחות השוק על-ידי ניתוח נתונים על גבי מפה.

מאגרי המידע הגיאוגרפיים הם כלי מוביל במהפכת המידע העוברת על העולם. GIS שתמש למיגוון נרחב של יישומים, המוכרים בינהם כיום לקהל הרחב הם מפות באתרי אינטרנט וניווט לרכב בעזרת מכשיר GPS. בארץ רוב המפות במכשירי הניווט מבוססות על מאגרי המידע הגיאוגרפיים של GISrael. המפות המוצגות על גבי מחשבי הניווט הן צורת תצוגה אחת מני רבות שמקורן הוא מאגר מידע גיאוגרפי של חברת מפה. היכולת של המחשב לאכן את מיקומנו והאם מותר או אסור לנסוע במרחב מסוים, הן תוצאה ישירה של ניתוח מאגר המידע שמותקן בו בשילוב רכיב ה-GPS. ללא רכיב ה-GPS ומאגר המידע הגיאוגרפי לא ניתן היה לפתח מערכות ניווט יעילות מהסוג אותו אנו מכירים כיום. מערכות הניווט הן רק דוגמא אחת להתפתחות טכנולוגית הנוגעת לכל אחד מאיתנו ואשר קשורה ישירות בטכנולוגיית GIS.

תחום נוסף הנעזר בטכנולוגיית GIS הוא תחום ניהול ציי הרכב. חברות רבות מנהלות ציי רכב, ומאגרי מידע גיאוגרפיים מסייעים להן לנהל אותם ביעילות ובחסכנות. כך גם כשמדובר בניהול צוותי עובדים בשטח.

משרדי ממשלה ומוסדות ציבור משתמשים במאגרים כדי לתכנן תשתיות, בקרה ושליטה. למשל, משרד התחבורה משתמש במאגר המידע לצורך תכנון של קויי תחבורה ציבוריים בכל הארץ. משרד החינוך בנה מערכת שליטה בקרה ותכנון של מערך ההסעות של תלמידי ישראל. מערכות תכנון לוגיסטי, ניהול מאגרי לקוחות, אבטחה, רשויות מקומיות ועוד.

המידע הגיאוגרפי קיים גם בתחומים אחרים, כגון מיפוי עסקי ואסטרטגיות שיווקיות. מחקרים שנעשו בארה”ב מצביעים על כך שיותר מ-80% מהמידע שנמצא באירגונים וחברות יכול להיות ממופה ויש לו מובהקות גיאוגרפית. מנהל השיווק מקבל החלטות (גם אם אינו מודע לכך) המתייחסות ישירות לפריסה הגיאוגרפית של הסניפים, הלקוחות הפוטנציאלים אנשי המכירות והמתחרים. באמצעים פשוטים ונגישים ובעזרת שימוש במאגרי המידע הגיאוגרפיים, יכול מנהל השיווק המעודכן לפקח על עובדיו, לזהות נקודות בעייתיות בשיווק, לאתר לקוחות פוטנציאליים וכו’.

IOT – תחום נוסף שהתפתח ונמצא בגדילה נקרא בשם IOT – Internet Of Things, האינטרנט של הדברים, תחום זה מאפשר לתת ייחוס גיאוגרפי למיקומם של חפצים במיקרו מרחב, דוגמת חנות ועוד. חברת מפה מפתחת יכולות אלו כבר כעת ומבצעת מיפוי פנימי במתחמים – בכדי לממש את הפוטנציאל הנובע מתחום זה במאגרי המידע הגיאוגרפיים שלה.

עם התפתחות הטכנולוגיה צפויה גדילה בהיקפי השימוש במערכות GIS בארץ ובעולם.

נגישות